HWZ Forums

Login Register FAQ Mark Forums Read

Recommend protein powder

Like Tree58Likes
Reply
 
LinkBack Thread Tools
Old 26-08-2014, 11:18 PM   #226
Arch-Supremacy Member
 
lee_tired_sheep's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 10,064
i enjoy taking ice mountain mineral water. worry free as it has no illegal ingredients that is banned by WADA (world anti doping association)
__________________
Many a man who falls in love with a dimple make the mistake of marrying the whole girl
lee_tired_sheep is offline   Reply With Quote
Old 27-08-2014, 12:00 AM   #227
Senior Member
 
Noirkw's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,324
What flavors did you get? If it's a flavor I like, and you dun mind sharing, I can buy a tub at cost price.
I bought 2x peanut, 1 choc, 1 cnc. I'm sharing it with my bro. Only 4 flavors were avaialble. There's a promo for musclepharm as well. 4+1Free at $315?
__________________
SOTM SMS200 > Singxer SU1 > Audio GD NOS11 > Hifiman Edition X V2
Noirkw is offline   Reply With Quote
Old 03-09-2014, 04:22 PM   #228
Senior Member
 
Noirkw's Avatar
 
Join Date: Aug 2008
Posts: 1,324
Minor update for Arnold Whey,

Peanut Butter Cup tastes really good. But a tad sweet. Mixability is a bit bad though as I don't like to use a shaker ball.
__________________
SOTM SMS200 > Singxer SU1 > Audio GD NOS11 > Hifiman Edition X V2
Noirkw is offline   Reply With Quote
Old 04-09-2014, 10:06 AM   #229
Supremacy Member
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 9,444
Pet peeve, but that's the wrong usage of the word "revert".
Will do! It's quite a leap but at that price point I couldn't resist. I focus more on deals rather than taste.
PS:Sorry not Majoring in English and I don't see this board as some forum PhD in English Literature
relax.
even my HR director (true blue singaporean) ALWAYS misuse the word revert in each and every one of his official formal communication.
so... looking at it from different angle, you can say you have the potential to become director
gigigigi is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2014, 05:26 PM   #230
Arch-Supremacy Member
 
tortoise18's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 17,659
recommend me protein powder. looking for chocolate flavor.
first time trying though.
__________________
get $10 off iHerb!
http://www.iherb.com?rcode=RRV180
tortoise18 is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2014, 03:00 PM   #231
Member
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 371
anyone tried SciVation Whey from fitlion?

SciVation Whey - Scivation - Brands - FitLion.com

it's kinda cheap. $75 for 72 serving. the ingredients looks decent. I read an article and it says the ingredients in your protein shake should not be more than 10.

going to try this after I finish my fusionpro6
__________________
~
dongfengpo is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2014, 03:55 PM   #232
Arch-Supremacy Member
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 15,693
anyone tried SciVation Whey from fitlion?

SciVation Whey - Scivation - Brands - FitLion.com

it's kinda cheap. $75 for 72 serving. the ingredients looks decent. I read an article and it says the ingredients in your protein shake should not be more than 10.
This one isn't cheap at all - it works out to 0.047 cents per gram of protein; this in fact, is pretty expensive.

A better & cheaper option would be Dymatize's 10 lb Elite Whey Protein:

Elite 100% Whey Protein - Whey Protein - Protein Powder - Categories - FitLion.com

Cost per gram of protein is only 0.033 cents if you get the Variety tub which has 145 servings. If you pick other single flavors the cost per gram of protein ranges from 0.038 cents (125 servings) to 0.035 cents (135 servings).

This is how you should calculate: price per tub divided by no of servings divided by grams per serving.

Last edited by gkhchay; 08-09-2014 at 03:57 PM..
gkhchay is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2014, 05:13 PM   #233
Arch-Supremacy Member
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 15,693
This one isn't cheap at all - it works out to 0.047 cents per gram of protein; this in fact, is pretty expensive.

A better & cheaper option would be Dymatize's 10 lb Elite Whey Protein:

Elite 100% Whey Protein - Whey Protein - Protein Powder - Categories - FitLion.com

Cost per gram of protein is only 0.033 cents if you get the Variety tub which has 145 servings. If you pick other single flavors the cost per gram of protein ranges from 0.038 cents (125 servings) to 0.035 cents (135 servings).

This is how you should calculate: price per tub divided by no of servings divided by grams per serving.
Edit: price per tub divided by no of servings divided by grams of protein per serving.
gkhchay is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2014, 08:12 PM   #234
Senior Member
 
Beastosterone's Avatar
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 2,203
This one isn't cheap at all - it works out to 0.047 cents per gram of protein; this in fact, is pretty expensive.

A better & cheaper option would be Dymatize's 10 lb Elite Whey Protein:

Elite 100% Whey Protein - Whey Protein - Protein Powder - Categories - FitLion.com

Cost per gram of protein is only 0.033 cents if you get the Variety tub which has 145 servings. If you pick other single flavors the cost per gram of protein ranges from 0.038 cents (125 servings) to 0.035 cents (135 servings).

This is how you should calculate: price per tub divided by no of servings divided by grams per serving.
The variety flavor is in small packets or a mixture of different flavors in the same big pack of powder?
Beastosterone is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2014, 08:16 PM   #235
Senior Member
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 1,963
The variety flavor is in small packets or a mixture of different flavors in the same big pack of powder?
bought the old formula, it was 3 seperate packs..
__________________
$10 OFF
iherb.com/?rcode=xun411
vitacost.com/Referee?wlsrc=rsReferral&ReferralCode=30359304
Bel.SG is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2014, 09:01 PM   #236
Arch-Supremacy Member
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 15,693
The variety flavor is in small packets or a mixture of different flavors in the same big pack of powder?
3 packs of different flavors: chocolate, vanilla & berry.
gkhchay is offline   Reply With Quote
Old 08-09-2014, 11:12 PM   #237
High Supremacy Member
 
charleslin's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 34,477
This one isn't cheap at all - it works out to 0.047 cents per gram of protein; this in fact, is pretty expensive.

A better & cheaper option would be Dymatize's 10 lb Elite Whey Protein:

Elite 100% Whey Protein - Whey Protein - Protein Powder - Categories - FitLion.com

Cost per gram of protein is only 0.033 cents if you get the Variety tub which has 145 servings. If you pick other single flavors the cost per gram of protein ranges from 0.038 cents (125 servings) to 0.035 cents (135 servings).

This is how you should calculate: price per tub divided by no of servings divided by grams per serving.
Yeah, Dymatize is still the cheapest. Some only look at servings, and not how much protein per serving.

Another method to squeeze out more servings is to take vanilla based, yields more servings due to a smaller scoop size compared to chocolate.

Some times same size like Cookies and cream vs vanilla for ON can differ like 10 servings.
charleslin is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2014, 03:03 PM   #238
Junior Member
 
Join Date: May 2004
Posts: 14
Hi guys. I'm pretty new to this protein thingy. Read thru the entire thread oredi but still can't decide what to get.

A few qns:
I'm lactose intolerance so I shld be getting isolate right?
If so, these are the few brands i short listed:
- Syntha 6 isolate 4lb
- Dymatize elite whey 5lb
- Dymatize iso 100 5lb
Is there other brands i shld look at?
If I can get from overseas, will it be better?

Which local online store is cheaper? I saw fitlion, tsw and gymshack.

Thanks.
chrisam is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2014, 03:30 PM   #239
Member
 
Join Date: Jun 2013
Posts: 460
Hi guys. I'm pretty new to this protein thingy. Read thru the entire thread oredi but still can't decide what to get.

A few qns:
I'm lactose intolerance so I shld be getting isolate right?
If so, these are the few brands i short listed:
- Syntha 6 isolate 4lb
- Dymatize elite whey 5lb
- Dymatize iso 100 5lb
Is there other brands i shld look at?
If I can get from overseas, will it be better?

Which local online store is cheaper? I saw fitlion, tsw and gymshack.

Thanks.
Lactose intolerant people can get concentrates too.
Look for those items with lactase in it.
Not all concentrates are bad.
You can also take lactase separately as a supplement.

Getting it local is the cheaper solution, most of the time.
For your case, just get it locally since you are new to this whole thing.

As for cheaper, just use a piece of paper or use excel, record down the prices for the same brand of item, at the same weight and compare. Remember, some shops include delivery charges, so you must factor that in unless you intend to self collect.
Kangsg is offline   Reply With Quote
Old 16-10-2014, 04:43 PM   #240
Senior Member
 
xuan87's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,315
Hi guys. I'm pretty new to this protein thingy. Read thru the entire thread oredi but still can't decide what to get.

A few qns:
I'm lactose intolerance so I shld be getting isolate right?
If so, these are the few brands i short listed:
- Syntha 6 isolate 4lb
- Dymatize elite whey 5lb
- Dymatize iso 100 5lb
Is there other brands i shld look at?
If I can get from overseas, will it be better?

Which local online store is cheaper? I saw fitlion, tsw and gymshack.

Thanks.
You can also consider nutritionpark.
xuan87 is offline   Reply With Quote
Reply
Important Forum Advisory Note
This forum is moderated by volunteer moderators who will react only to members' feedback on posts. Moderators are not employees or representatives of HWZ. Forum members and moderators are responsible for their own posts.

Please refer to our Terms of Service for more information.


Thread Tools

Posting Rules

Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are On

HardwareZone
Rewards