Meiji is now 6.70 for 2L. I think most of the milk are priced around the same also. But I saw Dutch Lady UHT which is under $4 for 2L.
Which milk do you guys prefer?
I just tried drinking dutch lady.. i find it abit weird.. i think i'll stick to fresh milk lolThese uht tasted bland if nt wrong most r flavoured to cover this bland milky taste
Ya due to the high temp treatment wun get the fresh aftertasteI just tried drinking dutch lady.. i find it abit weird.. i think i'll stick to fresh milk lol

I just tried drinking dutch lady.. i find it abit weird.. i think i'll stick to fresh milk lol
Cowhead $6.20 for 2 x 1L.
Ntuc house brand $5.95 for 2 x 950ml.
Got one jiuhu milk selling around $5.90 for 2L if I remember correctly.
These are the cheapest milk I can find at the refrigerated section.
The jiuhu milk you referring to farmfresh? I like that milk sia. Cheap and good. But cannot buy in jb. Somehow the milk from supermarket there very fast spoil. Maybe the staff never keep the milk refrigerated when transferring from truck to the shelvesCowhead $6.20 for 2 x 1L.
Ntuc house brand $5.95 for 2 x 950ml.
Got one jiuhu milk selling around $5.90 for 2L if I remember correctly.
These are the cheapest milk I can find at the refrigerated section.
Better buy more before sg60 credit comes inMeiji is now 6.70 for 2L. I think most of the milk are priced around the same also. But I saw Dutch Lady UHT which is under $4 for 2L.
Which milk do you guys prefer?


Cowhead $0.003/ml x 250mil (1 glass) = $0.75 cents a cup. It's approx 322.3mg of calcium.Let's break down the prices to see which one is cheaper per unit of volume.
Cowhead:
* Price: $6.20 for 2 x 1L
* Total volume: 2 x 1L = 2 Liters = 2000 ml
* Price per ml: $6.20 / 2000 ml = $0.0031 per ml
NTUC House Brand:
* Price: $5.95 for 2 x 950ml
* Total volume: 2 x 950ml = 1900 ml
* Price per ml: $5.95 / 1900 ml = $0.0031315... per ml
Comparing the prices per ml:
* Cowhead: $0.0031 per ml
* NTUC House Brand: $0.0031315... per ml
Cowhead is slightly cheaper per ml.
it's not like i have that option tooin bef i only lim human milk

wow that's a great deal. i'm buying milk to drink together with my protein powder though. so i need it for the protein and other micronutrients more than calcium only hahahaCowhead $0.003/ml x 250mil (1 glass) = $0.75 cents a cup. It's approx 322.3mg of calcium.
I take 3in1 supplement calcium, magnesium and zinc. 1000mg of calcium. $8 for 90 tablets. Cost me $0.08 daily and over 3x the calcium from milk.