Bread is very expensive...

Lolicious

Banned
Joined
Apr 11, 2008
Messages
16,833
Reaction score
7,768
I went to buy bread.
Looking for a affordable bread.
But those healthy bread is very expensive.
And those low quality one is chap.
I go for $1.90 bread. (Daily's wholemeal bread).
The poor will probably die faster while the rich enjoy healthy food.
On the way back, took a lift with one elderly lady.
She look at the bread n the price.
I told her bread very expensive.
She told me she buy one packet of bee hoon cost $5.
I told her everything getting expensive.

65.57 agreed with this.
20170520_110228-jpg.67748
 

gaul_ads

Supremacy Member
Joined
Nov 29, 2003
Messages
9,347
Reaction score
4,512
I went to buy bread.
Looking for a affordable bread.
But those healthy bread is very expensive.
And those low quality one is chap.
I go for $1.90 bread. (Daily's wholemeal bread).

The poor will probably die faster while the rich enjoy healthy food.

On the way back, took a lift with one elderly lady.

She look at the bread n the price.
I told her bread very expensive.

She told me she buy one packet of bee hoon cost $5.

I told her everything getting expensive.
Don't complain la.

65% say it is affordable..
 

dezzo69

Arch-Supremacy Member
Joined
Aug 23, 2005
Messages
24,811
Reaction score
7,587
I went to buy bread.
Looking for a affordable bread.
But those healthy bread is very expensive.
And those low quality one is chap.
I go for $1.90 bread. (Daily's wholemeal bread).

The poor will probably die faster while the rich enjoy healthy food.

On the way back, took a lift with one elderly lady.

She look at the bread n the price.
I told her bread very expensive.

She told me she buy one packet of bee hoon cost $5.

I told her everything getting expensive.

make your own at home. rice cookers nowadays all got bread making function.
 

Spectre007

Supremacy Member
Joined
Jan 13, 2016
Messages
8,084
Reaction score
5,821
Expensive one cost like wat, 4 dollars? Can eat over several days, not very exp wat tbh.
 

deathan9el

Honorary Mentor
Joined
Jun 27, 2005
Messages
437,702
Reaction score
93,286
I went to buy bread.
Looking for a affordable bread.
But those healthy bread is very expensive.
And those low quality one is chap.
I go for $1.90 bread. (Daily's wholemeal bread).

The poor will probably die faster while the rich enjoy healthy food.

On the way back, took a lift with one elderly lady.

She look at the bread n the price.
I told her bread very expensive.

She told me she buy one packet of bee hoon cost $5.

I told her everything getting expensive.
cheapest white bread that u can get is from SS
$1.50/pack

selling fast
sometimes wiped out before noon

if lucky will have a few left before evening time
 
Important Forum Advisory Note
This forum is moderated by volunteer moderators who will react only to members' feedback on posts. Moderators are not employees or representatives of HWZ. Forum members and moderators are responsible for their own posts.

Please refer to our Community Guidelines and Standards, Terms of Service and Member T&Cs for more information.
Top