Lchlch
Honorary Member
- Joined
- Jul 8, 2021
- Messages
- 129,849
- Reaction score
- 115,295
I went to buy bread.
Looking for a affordable bread.
But those healthy bread is very expensive.
And those low quality one is chap.
I go for $1.90 bread. (Daily's wholemeal bread).
The poor will probably die faster while the rich enjoy healthy food.
On the way back, took a lift with one elderly lady.
She look at the bread n the price.
I told her bread very expensive.
She told me she buy one packet of bee hoon cost $5.
I told her everything getting expensive.
Looking for a affordable bread.
But those healthy bread is very expensive.
And those low quality one is chap.
I go for $1.90 bread. (Daily's wholemeal bread).
The poor will probably die faster while the rich enjoy healthy food.
On the way back, took a lift with one elderly lady.
She look at the bread n the price.
I told her bread very expensive.
She told me she buy one packet of bee hoon cost $5.
I told her everything getting expensive.
